

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 4 mm |
| Length | 8.001 mm |
| Width | 8 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 4 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 13 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 2.2 A |
| DC Resistance (DCR) | 85.8 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 22 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 2.2 A |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 2.2 A |
| Saturation Current | 2.2 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 2.2 A |
| Max Temperature Rise Current | 2.2 A |
| Max Length | 8.2 mm |
| Max Width | 8.2 mm |
| Min Length | 7.8 mm |
| Min Width | 7.8 mm |
Stock: 13790
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18809
Ext.Price$0.18809
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18809 | $0.18809 |
| 10 | $0.15560 | $1.55600 |
| 50 | $0.14126 | $7.06300 |
| 100 | $0.12824 | $12.82400 |
| 500 | $0.11660 | $58.30000 |
| 1000 | $0.10601 | $106.01000 |
| 3000 | $0.09755 | $292.65000 |
| 5000 | $0.08977 | $448.85000 |
| 10000 | $0.08720 | $872.00000 |
